Nowoczesna sofa, kanapa, czy może narożnik? Doradzamy!

Nie ulega wątpliwościom fakt, że sercem każdego salonu jest mebel wypoczynkowy. To od nas jednak zależy, jak duży wpływ będzie miał na całościowy wystrój wnętrza. Przykładowo nowoczesny narożnik w kontrastowym kolorze postawiony w centrum salonu będzie zwracał na siebie całą uwagę. Z kolei stonowana nowoczesna sofa przysunięta gdzieś do ściany będzie tylko częścią całości, choć wciąż tą najważniejszą. Na co w takim razie się zdecydować? W końcu mamy do wyboru także nowoczesne kanapy, które wbrew pozorom różnią się od sof. Wszystko to zależy od charakteru naszego wnętrza, jednak ważna jest także funkcjonalność, która jest przecież różna dla każdego z wymienionych mebli.  

Nowoczesna sofa na nóżkach

Choć obecnie pojęcie sofy i kanapy jest używane zamiennie, to warto jednak wskazać cechy charakterystyczne dla typowej nowoczesnej sofy. W założeniu w swojej pierwotnej formie był to mebel wypoczynkowy bez możliwości rozłożenia z nisko osadzonym siedziskiem. Do tego posiadał rolki zamiast typowych podłokietników, a często także zaokrąglone oparcie. Skoro klasyczna nowoczesna sofa nie może być rozkładana, to czy w ogóle posiada jakieś zalety nad nowoczesną kanapą? Okazuje się, że tak! Brak funkcji spania pozwolił bowiem producentom stworzyć mebel z niezwykle wygodnym siedziskiem i wyprofilowanym oparciem, czego nie uświadczymy w kanapie lub nowoczesnym narożniku. Jeśli więc opcja rozłożenia nie jest naszym priorytetem, to zdecydowanie warto rozważyć zakup sofy. 

Nowoczesna kanapa z fotelami

Nowoczesna kanapa, jak już zostało wspomniane, w większości przypadków posiada funkcję rozłożenia. Jej tradycyjna forma przypomina skrzynię, a więc jest o wiele masywniejsza niż nowoczesna sofa. Czy to oznacza, że nie nada się do minimalistycznego salonu? Nic bardziej mylnego! Brylasty i prosty kształt sprawia, że będzie lepszym wyborem od sofy. Do nowoczesnej kanapy możemy za to dopasować dwa eleganckie fotele, które zwiększą możliwości aranżacyjne naszego salonu. Dzięki nim zwiększy się także ilość miejsca, dzięki czemu taki zestaw z powodzeniem zastąpi niejeden narożnik. Oczywiście do sofy też możemy dobrać pasujące fotele, jednak bez schowka i funkcji spania będzie ona o wiele mniej funkcjonalna. 

Nowoczesny narożnik z funkcją spania

Jeśli szukamy bezkompromisowego rozwiązania jeśli chodzi o funkcjonalność, to nie znajdziemy nic lepszego od nowoczesnego rozkładanego narożnika. Dzięki swojemu kształtowi pozwoli zaoszczędzić dużo miejsca i wpasuje się do nawet najmniejszego salonu. Oprócz dużej ilości miejsca zyskujemy dodatkową funkcję spania, a czasem nawet relaksu, co docenią nasi goście zostający na noc. Dodatkowo nowoczesne narożniki mogą być modułowe, co pozwoli zrobić z prawego lewy i na odwrót. Pamiętajmy jednak, że nie można mieć wszystkiego i nowoczesna sofa będzie o wiele wygodniejszym rozwiązaniem. 

Co wybrać? 

Jeśli chodzi o jednoznaczne wskazanie lepszego mebla wypoczynkowego, to niestety nie jest to możliwe. Każdy ma bowiem swoje wady i zalety. Jeśli zależy nam na funkcjonalności, to wybierzmy nowoczesny narożnik lub kanapę w zestawie z fotelami. Jeśli z kolei mamy osobny pokój gościnny, to śmiało możemy się zdecydować na nowoczesną sofę również w zestawie z jednym lub dwoma fotelami. Ważne jest jednak to, by zadbać o stylistyczne i kolorystyczne dopasowanie bez względu na to, co wybierzemy. 

Nowoczesna sofa, kanapa, czy może narożnik? Doradzamy!
Przewiń do góry