Płyta OSB – co ją charakteryzuje i gdzie można ją zastosować?

Płyta OSB jest produktem często wykorzystywanym przy wszelkiego rodzaju remontach, równie często wykorzystuje się ją także do adaptacji poddaszy. Jest to specjalna płyta – sklejka, która jest produkowana poprzez prasowanie wiór drzewnych w bardzo wysokiej temperaturze i przy sporym ciśnieniu. Płyty te mają jednak sporą wielkość, a także powstają z większych elementów drewnianych. Tym, co trzyma ze sobą wióry drzewne jest dodatkowo specjalny klej, który uważany jest za spoiwo pochodzenia naturalnego- jest to żywica.

 

Jak zbudowana jest płyta OSB i jak to wpływa na jej właściwości?

 

Standardowa płyta tego typu posiada trójwarstwową budowę. Dwie części znajdują się od jej strony zewnętrznej i są wykonane w taki sposób, że wióry znajdują się równolegle w stosunku do dłuższej krawędzi. Tymczasem, warstwa środkowa posiada wióry ułożone prostopadle. Wszystko razem jest ze sobą połączone z wykorzystaniem żywicy. Zestawienie ze sobą mniejszych płyt z naprzemienną strukturą pozwala na uzyskanie lepszych parametrów wytrzymałościowych takiej płyty. Staje się ona bardziej sztywna i odporna na obciążenia.

 

Gdzie stosuje się płyty OSB?

 

Warto zwrócić uwagę na szereg zastosowań takich płyt. Powszechnie są one wykorzystywane do tworzenia zabudowy ścian oraz podłóg. Płyta tego typu sprawdzi się także do wykonania konstrukcji stopni schodowych. Na takiej płycie w bardzo łatwy sposób można umieścić kolejne elementy wykończenia wnętrza. Łatwo układa się na niej glazurę, gdyż spokojnie taka płyta może znieść nawet większe obciążenia, a dodatkowo posiada stosunkowo równą powierzchnię, co ułatwia pracę glazurnika. Na płycie OSB można umieszczać także panele, a także w prosty sposób można pokryć ją gładzią oraz farbą. Produkt bez trudu znajdziemy na składach budowlanych, a także w większych marketach. Płyta ta stała się nieodłącznym i sprawdzonym w praktyce materiałem budowlanym podczas wielu prac remontowych. Jest to więc materiał wszechstronnego i powszechnego wykorzystania.

Płyta OSB – co ją charakteryzuje i gdzie można ją zastosować?
Przewiń do góry