Regeneracja i naprawa wałków gumowych

Wałki, wały oraz walce, które są poddawane regularnej eksploatacji mogą zużywać się znacznie szybciej niż inne elementy maszyn. Fakt, że pozostają one w nieustannym ruchu oraz to, że mogą mieć bezpośrednią styczność z komponentami do produkcji oraz już wyprodukowanym materiałem sprawia, że najlepiej regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Podczas systematycznych przeglądów łatwiej ocenić poziom zużycia zewnętrznych powłok, które można poddać regeneracji. Jak to wygląda w praktyce? Na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że na te elementy trzeba będzie częściej zwracać uwagę.

 

Specjaliści będą w stanie ocenić, czy dany element wymaga regeneracji

 

Można przeprowadzić specjalny pomiar, ale niejednokrotnie gołym okiem widać, że dany wałek nie pracuje tak, jak powinien lub też że są widoczne jakieś nierówności na jego powierzchni. Taki element najlepiej całkowicie zdemontować i przekazać do regeneracji fachowcom, którzy specjalizują się w takiej dziedzinie. W specjalnych warunkach, można dokładnie zająć się zdjęciem starej powłoki tak, aby nie uszkodzić samego rdzenia. Oczyszczenie powierzchni wałka jest kluczowe po to, aby nowa powłoka mogła potem do niego idealnie przylegać. Istnieje kilka możliwości wykonania nowej powłoki na bazie gumy, a najprostszą strategią jest wykonanie mieszanki o identycznych parametrach, co ta poprzednia. Zawsze jednak możemy doradzić się fachowców, co do tego, jak zmodyfikować mieszankę, aby finalnie powłoka była lepiej dostosowana do swojej funkcji i bardziej efektywnie sprawdzała się w praktyce. Niewielka zmiana może się okazać kluczowa dla całej produkcji (produkcja wałków).

 

Różnego rodzaju mieszanki gumowe

 

Powłoki gumowe wykonywane są z gumy naturalnej, syntetycznej oraz silikonowej, co również ma wpływ na ich właściwości. Twardość takiej powłoki można modyfikować w pewnym określonym zakresie. Powłoka może też mieć swoje specjalne właściwości związane z jej przeznaczeniem. Może zyskać wyjątkową odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Może być odporna na obciążenia, a także specjalnie przystosowana do kontaktu z żywnością. Oprócz dokładnego pokrywania walców i wałków nową mieszanką, niebagatelne znaczenie ma także szlifowanie powierzchni tych elementów, co pozwala nadać im pożądany, najbardziej ergonomiczny kształt. Tak zregenerowany wałek można bez przeszkód znowu zainstalować w ramach parku maszynowego od razu sprawdzając, czy działa we właściwy sposób. Dzięki mieszankom różnego przeznaczenia łatwo można zadbać o jak najlepszy stan wałków oraz walców na hali produkcyjnej.

Regeneracja i naprawa wałków gumowych
Przewiń do góry