Dlaczego może zaistnieć konieczność udrażniania rur?

cieknący kran

Zazwyczaj jakakolwiek awaria w obrębie instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu sprawia, że pojawiają się duże problemy- zarówno z poborem wody jak i odprowadzaniem ścieków, a dodatkowo wyciek wody, jaki często powoduje awaria może narazić nas na dodatkowe koszty związane z koniecznością przeprowadzenia remontu. Zatkane rury to nic przyjemnego- często brudna woda zostaje z powrotem wypchana ku górze i po prostu nie ma co z nią zrobić. Wystarczy już kilkanaście godzin, aby stojąca w rurach brudna woda zaczęła roztaczać po całym mieszkaniu bardzo nieprzyjemną woń.

W jaki sposób usunąć awarię?

W takiej sytuacji najczęściej zaczynamy od samodzielnej próby przetkania odpływu. Można spróbować zrobić to poprzez zastosowanie specjalnego środka, który służy do ich udrożniania- najlepiej wybrać preparat w płynie. W wielu przypadkach będzie on w stanie przedrzeć się przez zanieczyszczenia i stojącą wodę. Zazwyczaj jednak to rozwiązanie sprawdza się w momencie, kiedy rura jest tylko delikatnie zanieczyszczona, a my zauważamy opóźnione spływanie wody ze zlewozmywaka. Środek może natomiast nie pomóc, kiedy wyraźnie wybija wodę ku górze, a rura wydaje się być całkiem zapchana.

Kolejną próbą, jaką możemy podjąć samodzielnie jest rozkręcenie syfonu i wyczyszczenie tego odcinka rurociągu, który znajduje się bezpośrednio pod zlewozmywakiem. W wielu przypadkach taka interwencja pomaga. Tak naprawdę, możemy zdecydować się na samodzielne rozkręcenie całego odcinka rurociągu, jaki jest na wierzchu- a jeśli to nie pomoże- być może trzeba będzie zakupić specjalną spiralę, która umożliwia udrożnianie rur na całym odcinku.

Udrożnianie rur spiralą

Grubość spirali powinna być dostosowana do średnicy rur, a jej długość do odcinka, jaki chcemy przepchać. W marketach budowlanych najczęściej znajdziemy spirale ręczne, które mają korbkę do kręcenia. Taka spirala pozwala przepchać zanieczyszczenia i resztki jedzenia na całej długości rurociągu. Niestety, nie poradzi sobie w momencie, kiedy instalacja ma pewne uchybienia- zbyt mały spad lub też zbyt wiele kolanek pod kątem prostym, w których mogą utknąć większe cząstki spuszczane ze zlewu, a nawet sama spirala. Jeśli tak się stanie- ostatnią z możliwości zostaje kontakt do pogotowia hydraulicznego.

Hydraulicy bardzo często są wyposażeni w bardziej profesjonalny sprzęt. Dlatego też dysponują spiralą elektryczną, a więc urządzeniem, które działa efektywnie, gdyż jest zasilane energią z sieci. Mimo tego, w ekstremalnych przypadkach nawet jeśli zastosuje się spiralę elektryczną- przepychanie zatkanej rury może trwać nawet kilka godzin.

Na pewno warto przyjąć pewną profilaktykę rozważnego korzystania ze zlewu, dzięki której unikniemy konieczności wzywania pogotowia hydraulicznego w przyszłości. Możemy regularnie używać środka do udrożniania rur i możemy pilnować, aby wszelkie większe zanieczyszczenia były wychwytywane przez sitko w zlewozmywaku, z którego potem ręcznie je usuniemy do kosza- nie będą więc miały szans na to, aby dostać się do rur i je zatkać.

Dlaczego może zaistnieć konieczność udrażniania rur?
Przewiń do góry