Co zrobić w momencie, kiedy nasza kuchnia zostanie zalana?

awaria hydrauliczna

Takie przypadki często mają miejsce i mogą się przytrafić nawet i nam- nie mamy na to wpływu i jest to zazwyczaj spowodowane zdarzeniem losowym. Kiedy wejdziemy do mieszkania i zauważymy, że w kuchni mamy bardzo dużą ilość wody, powinniśmy od razu sprawdzić, jaki jest powód zalania pomieszczenia, a następnie w miarę możliwości jak najszybciej zakręcić główny zawór z dopływem wody do mieszkania lub budynku. Woda w kuchni może mieć bowiem różną przyczynę, a zanim ją ustalimy- dobrze, aby problem nie ulegał nasileniu. Potem możemy na spokojnie sprawdzić, co się stało.

Jaka może być przyczyna takiej sytuacji?

Przyczyn może być kilka. Pierwszą przyczyną i jednocześnie najłatwiejszą do zaobserwowania może być cieknąca woda z nieszczelnego kranu. Coś mogło ulec awarii lub też mogła zepsuć się uszczelka, co spowodowało niekontrolowany wyciek wody- nawet jeśli był niewielki, jeśli nie było nas długo w domu- mógł doprowadzić do zalania całego pomieszczenia. Musimy też wziąć pod uwagę, że awarii mogła ulec jakaś część rurociągu- pęknięta rura również może powodować takie zniszczenia, a wypływ wody może być gwałtowny.

Oczywiście, nie zaleca się zostawiać żadnych urządzeń włączonych w momencie, kiedy wychodzimy z domu, jeśli jednak zostawiliśmy działającą zmywarkę- to ona mogła spowodować wodę w kuchni. Jej awaria mogła spowodować pobranie i rozlanie dużej ilości wody, mogło się też zdarzyć, że zatkany odpływ w rurach uniemożliwił spust wody, która następnie w całości rozlała się w kuchni. Niedrożność rur również może być przyczyną powodzi- w końcu cała zawartość rur może wypłynąć dodatkowo powodując bardzo nieprzyjemny zapach.

Co zrobić, aby naprawić usterkę?

Najważniejsze to ustalić przyczynę awarii, co najczęściej nie powinno być bardzo trudne. Cieknącą baterię zlewozmywakową wcale nie jest trudno wymienić samemu, a być może okaże się, że wystarczy jedynie wymienić jedna, zużytą uszczelkę. Jeśli mamy do czynienia z pękniętą rurą, a znajduje się ona w dość łatwo dostępnym miejscu- również możemy spróbować zdemontować resztki tej zużytej, dokupić identyczną i spróbować samemu ją zainstalować. Jeśli przyczyną wody w kuchni jest zmywarka- sprzęt powinien sprawdzić fachowca, a my powinniśmy się zorientować, czy maszyna nie jest jeszcze czasem na gwarancji producenta.

Ostatnią możliwą opcją jest zatkany odpływ. Tutaj sprawa może być o tyle poważna, że naprawdę mocne zastoje w nie do końca perfekcyjnie zaprojektowanej instalacji będzie nam ciężko przepchać samodzielnie. Możemy oczywiście wyposażyć się w specjalną spiralę ręczną, nie gwarantuje ona jednak sukcesu.

Jeśli nie do końca wiemy, co mogło spowodować awarię, nie umiemy samodzielnie usunąć usterki pomimo prób lub też wydaje się, że zaradziliśmy problemowi, tymczasem po ponownym otwarciu zaworu znowu nas zalewa- powinniśmy się skontaktować z pogotowiem hydraulicznym. Fachowca postara się przyjechać najszybciej, jak to tylko możliwe i naprawić usterkę, abyśmy mogli na nowo korzystać z kuchni. Niestety, jeśli wody w kuchni było sporo- być może będziemy musieli przeprowadzić tutaj także pewne naprawy. Wilgoć działa bowiem destrukcyjnie na niektóre materiały budowlane, w tym przede wszystkim drewno.

Co zrobić w momencie, kiedy nasza kuchnia zostanie zalana?
Przewiń do góry